Saç ekimi operasyonu öncesinde dikkat edilmesi gereken kurallar:

Operasyondan 3 gün önce, Türk kahvesi, vişne suyu, kiraz suyu, portakal suyu içmeyi bırakmalısınız.

10 gün önce alkol, aspirin, kan sulandırıcı kullanıyorsanız bırakmalısınız.

Operasyona girmeden bir saat önce hafif yemek yenmesi önemlidir.

Operasyonda, hasta forması giyeceğinizden dolayı kolay çıkarılabilen, tercihen önü düğmeli olması sebebiyle gömlek veya kolsuz atlet giyilmelidir.

Operasyona gelmeden önce saç yıkanmalıdır. Kesinlikle saç traşı olunmamalıdır.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Saç ekimi operasyonu sonrasında uyulması gereken kurallar:

1. Saç ekiminden sonra 72 saat içerisinde ekim yapılan bölgeye kesinlikle herhangi bir temas olmamalıdır. Sırt üstü sağa sola dönüş olmadan baş ve çene geriye olacak şekilde yatılmalıdır.

2. Gece uyurken ekim yapılan saç kökleri yatağın başına, yorgana ya da yastığa değmemeli ve zarar görmemelidir. Bunun için sert ve küçük bir yastık kullanmanız önerilir.

3. Sırt üstü şekilde alım yapılan ense bölgesi üzerine yatabilirsiniz. Yüzükoyun yatmanız, ekim alanının yastık veya yatakla temas etme riskini artırdığı için 1 hafta boyunca önerilmemektedir.

4. Yapılan bandajdan kan sızıntıları olabilir. Yatarken yastığa, yastık kirlenmemesi için havlu yerleştirebilirsiniz.

5. Saç ektirildiği unutulmamalıdır.

6. Tansiyon düşüklüğüne sebep olabileceği için operasyon sonrası kesinlikle sigara içilmemelidir. (2 hafta boyunca sigara kullanımı azaltılmalıdır.)

7. Saç ekim operasyonundan sonra 2 ay ağır spor ve fitness yasaktır. 15 gün sonrasında hafif yürüyüşler ve egzersizler yapabilirsiniz.

8. Saç ekim gününden itibaren 4 hafta saç derinizin iyileşmesini geciktiren güçlü güneş ışınlarından ve travma oluşturacak olaylardan kaçınılmalıdır.

9. 2 ay sauna, solaryum, hamam, deniz, ve halısaha (topa başla vurma) faaliyetlerinden sakınılmalıdır.

10.Saç ekimi yaptırdıktan sonra yaklaşık 7 ay saç ekili bölgede boya, kına gibi herhangi bir kozmetik ürün kullanılmamalıdır.

11.Saç ekimi yaptırdıktan sonra yaklaşık 7 ay saç traşı (ekim alanına traş makinası ile) yaptırmak yasaktır. Uzayan saçlar makas ile kesilmelidir. 15-20 gün sonra doku iyileşmesi tamamlanan ense bölgesi traş makinası ile kesilebilir.

12.Saç ekimi yapılan bölgedeki kurumuş kan kabukları kesinlikle koparılmamalıdır. Unutmayınız ki kaşınma iyileşme sürecidir. !!

13.Dayanılmaz kaşınma durumunda doktorunuza danışmaktan çekinmeyiniz.

14.1 hafta ceviz, fındık, fıstık gibi sert yiyecekleri çene basıncını artırması sebebi ile kabukları ile kırmayınız. Sakız çiğnemeyiniz.

15.1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.

16.Tuvalet ihtiyaçlarını tansiyon düşüklüğünü engellemek amacıyla oturarak gideriniz.

17.İlk yıkama gününe kadar ekim yapılan bölgeyi su ile temas ettirmeyiniz. Terlememeye dikkat ediniz. !!

18.2 hafta boyunca alkol kullanmayınız. (antibiyotik kullanımı bitene kadar)

19.2 hafta boyunca gömlek, hırka, fermuarlı kazak gibi önü açık giysiler giyilmesi tercih edilmelidir.

20.Saç ekim operasyonundan sonra eğer kirli ve tozlu ortamlarda çalışmanız gerekiyorsa istirahat sürenizi uzatınız.

21.Ekili saçlar üzerindeki kabuklar dökülmeden ekili saçlara temas edecek şekilde şapka veya benzeri şeyler kullanılmamalıdır.

22.Saç ekili bölge yıkandıktan sonra saçınızı kağıt havlu ile kurutunuz.

23.Saç ekim esnasında yapılan anestezi ile birlikte cilde enjekte edilen serum 3. günü alnınızda 4. ve 5. Günlerde
gözlerde şişlik ve ödem yapabilir, telaşlanmayınız. Bu süreç doğal ve geçicidir, 5-8. günlerde kendiliğinden
geçecektir. Bu sürecin çabuk veya erken geçmesi için şişen bölgeye buzu peçeteye sarıp uygulayabilirsiniz(ekim alanı harici). Ödem atımı için bol miktarda su içiniz.

24.2 gün bilgisayardan uzak durulmalıdır.

25.Saç ekim operasyonu bölgesinde 2-3 ay arasında kıl dönmesinden dolayı sivilce şeklinde irin ya da sertlik oluşabilir. Ellerle sıkıp patlatılmamalıdır.
Sivilce üzerine sabah akşam fucidin krem sürülebilir. Doktorunuza danışmaktan çekinmeyiniz. !

26. Ekim alanında kabuk dökümü gerçekleştikten sonra losyon bırakılıp sadece şampuan ile normal yıkama işlemi gerçekleştirilebilir.

27. 1. ay ve 3. aydan sonra kontrol amaçlı merkezimize uğrayınız. İlaçlarınızı doktorunuzun tavsiye ettiği gibi kullanınız.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Saç ekimi konusunda aklınızdaki soru işaretlerini giderelim.

Hemen iletişime geçin: