Saç Ekimi Hakkında Merak Edilen Sorular

Saç Ekimi uygulaması kimlere yapılır?

Saç Ekimi , erkek tipi saç dökülmesi olan tüm hastalara uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın bireylerde erkeklik hormonunun etkisi ile gelişir. Saç folikülü etrafında saçı üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle ölürler. Böylece saç, önce incelir, ardından uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. Bu durumdaki hastalarda Saç ekimi en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir.

Saç Ekimi için belirli bir yaş sınırlaması var mıdır?

İşlem için yaştan çok dökülmenin şekli belirleyicidir. Çıplak gözle bakıldığında deri görülür hale geldiyse o bölgedeki saç yoğunluğu normal yoğunluğun yüzde 50’sinin altına düşmüş demektir. Bu durumda hastaya uygulanacak en etkili tedavi, Saç ekimi’yle olabilir.

Bu tedavide yaş faktörünün önemi neden ileri gelir?

Ekim işleminde yaşın belirleyici olduğu en önemli faktör, saç dökülmesinin bitip bitmemiş olmasıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, hayat boyu süren bir olay olmasının yanı sıra 39-40 yaşından sonra dökülme hızı yavaşlar. Dolayısıyla bu yaşların altındaki hastalarda ekim yapıldığında saç dökülmesinin devam edebileceği ve hastanın daha sonra 2’inci veya 3’üncü seanslara ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Saç Ekimi ne kadar sürer?

Saç Ekimi 6 ila 8 saat kadar sürer. İşlem sonrası eğer kişi iş ve sosyal çevresinde bu işlemin bilinmesini istemiyorsa yaklaşık 15 günlük bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer bu tür bir endişesi yoksa 2 gün içinde günlük hayatına dönebilir.

Hasta ne kadar zamanda yeni saçlarına kavuşur?

Operasyon sonrasında ekim alanında kırmızı kabuklanmalar görülür. Hasta ekim sonrası günde bir kez başını yıkayarak bu kabuklanmayı önler. 13. gün sonrası kabuklar dökümü yapılır ve ekim alanı iyileşir. 25 – 30 gün sonra ekim yapılan saçlarda şok dökülme olur. Böylece 25 gün ila 30 gün içinde hasta ekim öncesi görünümüne döner. Daha sonra 3 ay kadar görünümünde bir değişiklik olmaz. Yeni saçlar 3 ay sonra yavaş yavaş çıkmaya başlar. Hastada değişim en çok 5 ve 6’ncı aylarda görülür. Daha sonraki dönemde her ay yüzde 10’luk bir artış olur ve ekilen saçların yüzde 90’ı ekim sonrası 9’uncu ayda ortaya çıkar. Kalan yüzde 10’u da 1 yıla kadar çıkmaya devam eder. Tüm ekimin sonucu 1 yılda alınmış olur.

Saç Ekimi nin hasta sağlığı açısından herhangi bir dezavantajı var mıdır?

Bu işlem tamamen lokal anestezi altında yapılan son derece risksiz bir işlemdir. İşlem sonrası dönemde de sağlığı etkileyecek hiçbir yan etki bugüne kadar ortaya çıkmamıştır.Saç ekiminin ilerde kişiye sıkıntı yaratacak hiçbir yan tesiri veya komplikasyonu yoktur.

Saç Ekimi birden fazla uygulanabilecek bir işlem midir?

Saç Ekimi, ekim yapılan alanın büyüklüğüne ve hastanın saç dökülmesinin devam edip etmemesine göre birden çok seansı gerektirebilir.

Yeni saçların görüntüsü kontrol edilebilir bir durum mu?

Ekimin sonucu tamamen tekniğe bağlıdır. Ekim esnasında kullanılan greftlerin büyüklüğü ve yönleri sonucu belirler. Greftler foliküler ünite denen saçın doğal çıkış şekline uygun büyüklükte ve yönlerde yerleştirildiğinde ekim son derece doğal bir sonuç verir.

Ekilmiş saçların ömrü ne kadardır?

Ekilen saçlar iki kulak arasındaki dökülmeyen saç genetiğine sahip saçlardan alındığı için, yeni yerlerinde de aynı şekilde yani ÖMÜR BOYU kalacaktır.

Ekilmiş saçlar uzar mı?

Ekim yapıldıktan 3 ay sonra sakal görünümünde çıkmaya başlar, karakter kazanarak diğer saçlarınızın görüntüsüne kavuşur.

Bu İşlemlerden sonra Yüzde Şişme oluyor mu?

Evet, yüzde 10 15 oranında şişme gözükmektedir ancak bizim hekim serilerimizde işlem sonrasında uyguladığımız tedavilerden dolayı henüz böyle bir komplikasyon görmedik.

Doğal oluyor mu? Ekim olduğu belli oluyor mu?

Ekim tekniklerinin gelişmesiyle artık ekilen saçlar çok doğal görünmektedir. Foliküler ünite transplantasyonu ile ekilen saçların yeterince doğal görünmediği saç ekiminin karanlık yılları artık geride kalmıştır.

Sürekli bakım gerektiriyor mu?

Ekimi takiben 3. gün yıkama başlar. 15 gün süreyle özel bir yıkama yapılır. Daha sonra kişi istediği yıkama şekline geçer. Saç ekimi sonrasında sürekli bakım gerekmez.

Şişme ve morarma oluyor mu?

Saçlı deriye uygulanan ilaçlardan dolayı, bazı hastalarda işlem sonrasında birkaç gün süreyle şişme olabilir. Ancak basit birkaç tedbirle ve tedavi ile bu şişme büyük ölçüde engellenebilir.

Ekim sonrası spor yapabilir miyim?

Birkaç gün içinde yürüyüşe başlanabilir. Ancak 1-1,5 ay boyunca saçlı deriye zarar verebilecek ( futbol, fitness gibi ) sporlardan uzak durulmalıdır.

Denize ne zaman girebilirim? Ne zaman saçımı boyatabilirim?

1.5 ay süreyle denize, havuza, hamama ve saunaya girilmesi önerilmez. 6-7 ay süreyle saç boyası kullanılmamalıdır.

Saç ekimi hasta bayıltılarak mı yapılıyor?

Hayır. Genel anestezi saç ekiminde tercih edilmez. Pek çok kişinin daha önce en az bir kez karşılaştığı ( genellikle diş operasyonları esnasında ) lokal anestetik ilaçlarla saçlı deride operasyon yapılacak bölgeler bir süre için uyuşturulur.

İşlem esnasında ağrı hissedilir mi?

Lokal anestezi yapılırken hafifi bir yanma hissedilir. Daha sonra operasyon süresince hasta hiçbir acı veya ağrı hissetmez.

Ekilen saçlar çıkar mı, garantisi Var mı?

Deneyimli bir ekip tarafından yapılan başarılı bir operasyondan sonra , ekilen saçların tamamı büyümeye başlar. Ekilen saçların firesiz büyümesi , deneyimli saç ekimi ekipleri için çoktan sorun olmaktan çıkmıştır.

Stres saç dökülmesine neden olur mu?

Stres bazı durumlarda yaygın saç dökülmesine neden olabilir. Telojen effluvium olarak da adlandırılan bu tür saç dökülmesi androgenetik alopesiden farklıdır. Stres sebebi ortadan kaldırılırsa, bu nedenle dökülen saçlar yaklaşık bir yıl içinde yeniden çıkar.

Lokal anestezi riskli bir işlem midir?

Lokal anestezi son derece risksiz ve güvenli bir işlemdir. Nadiren görülebilecek bazı yan etkiler dışında, tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında lokal anestezinin tehlikesi yok denecek kadar azdır.

Ense üzerinde ve ekim yapılan bölgede iz kalır mı?

İşlemin tamamı mikro düzeyde ince çalışmalar ile gerçekleştirildiğinden ve kanal açma tekniğimiz doku zedelenmesine yol açmadığından, kliniğimizde yapılan saç ekimi örneklerinde herhangi bir iz kalmamıştır.

Saç ekim işlemi hastane koşulları gerektirir mi?

Lokal anestezi ile gerçekleştirilen küçük cerrahi bir operasyon olan saç ekimi hastane koşulları gerektirmez. Saç ekiminin konforlu ve hijyenik bir ortamda gerçekleşmesi kişinin psikolojisini rahatlatma açısından da önemlidir. Bu nedenle saç ekimine özel donanımlı, saç ekim merkezi düzeni ile kurulan mekânlar uygundur.

Saç ekimi konusunda aklınızdaki soru işaretlerini giderelim.

Hemen iletişime geçin: